Γύρω από Οκτώ & Εννέα Ανασκοπήσεις από το Ρίνο, ΝΒ

RENO, NV (10 Φεβρουαρίου 2020) - Στρογγυλά οκτώ και εννέα έλαβαν χώρα αυτό το περασμένο Σαββατοκύριακο στο Κέντρο Εκδηλώσεων Κτηνοτροφίας Reno-Sparks στο Ρίνο της Νεβάδα.Η Phoenix Racing Honda Team Rider, Jace Owen, βρήκε την κορυφή του βάθρου για πρώτη φορά σε λίγες εβδομάδες και ανταγωνιστές της σειράς, Ο Kyle Bitterman και ο Gared Steinke, έβαλαν μερικές εντυπωσιακές αγωνιστικές εμφανίσεις το Σαββατοκύριακο.
Στρογγυλή Οκτώ της σειράς AMA Kicker Arenacross 2020 πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 7 Φεβρουαρίου στο Κέντρο Εκδηλώσεων Κτηνοτροφίας Reno-Sparks.Σε ένα από τα 250 πρωταθλήματα Pro Sport ξεκίνησε το Σαββατοκύριακο. Ο Kyle Peters πήρε την πρώτη θέση, ακολουθούμενος από τον Kyle Bitterman στη δεύτερη και τον Greye Tate στον τρίτο. Ο Jace Owen βγήκε σταθερός στη ζέστη δύο και βρήκε την κορυφή του βάθρου, ακολουθούμενη από τους Gared Steinke (2η) και τον Skyler Adams (3η). Οι αγώνες της ομάδας Phoenix Racing Honda Team τετράμησαν στη ζέστη μία από τις 450 κατηγορίες Pro Sport. Owen συνέχισε να οδηγεί ισχυρή, αλλά Peters ήταν σε θέση να κερδίσει αυτό. Ο Owen ήρθε στο δεύτερο και ο Zachary Butkiewicz ήρθε στην τρίτη θέση. Η δεύτερη ζέστη ήταν μια μάχη μεταξύ Kyle Bitterman και Gared Steinke για την πρώτη θέση, Steinke ήταν σε θέση να snag νίκη, ακολουθούμενη από Bitterman και νεοφερμένος, Kinser Endicott στο τρίτο. Το 250 Pro Main ξεκίνησε με κάποιο άμεσο δράμα, Ο Steinke και ο Kyle Bitterman συντρίβονται. Ο Steinke τελικά δεν τελείωσε τον αγώνα και ο Bitterman πέρασε τους 12 γύρους που πολεμούσαν για να γυρίσουν πίσω στη σκάλα για ένα σημείο στο βάθρο. Φαινόταν ότι ο Skyler Adams θα κρατούσε τον Bitterman και θα πήρε το τρίτο σημείο, αλλά στο τελευταίο δευτερόλεπτο ο Bitterman χτύπησε μπροστά και ήρθε στην τρίτη θέση. Μέσα στη δράση του Bitterman, η μάχη για την πρώτη θέση ήταν επίσης συναρπαστική. Ο Jace Owen ξεκίνησε με το προβάδισμα και το διατήρησε σε όλη του την πορεία, αλλά σε κάθε σειρά του ο Kyle Peters ήταν στην ουρά του κάνοντάς τον αγώνα κάποιου. Τελικά ο Owen πολέμησε σκληρά και αγκάλιασε για να εξασφαλίσει το win.The 450 Pro Main ήταν λίγο λιγότερο πεπειραμένος από τον προκάτοχό του. Ενώ ο Owen προσπάθησε να πιέσει τον Peters και να πάρει μια άλλη νίκη, τελικά ο Peters επέστρεψε το σημείο του στην κορυφή του βάθρου, ενώ ο Owen ακολούθησε στο δεύτερο. Μια άλλη επική μάχη μεταξύ Bitterman και Steinke έλαβε χώρα για την τρίτη θέση, και ο Steinke, ο οποίος είχε βόλτα καλά όλο το βράδυ, πήρε το τρίτο σημείο στην τάξη.
Γύρος Εννέα της σειράς AMA Kicker Arenacross του 2020 πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 8 Φεβρουαρίου στο κλαμπ εκδηλώσεων κτηνοτροφίας Reno-Sparks.Σε ένα από τα 250 πρωτάθλημα Pro Sport το βράδυ του Σαββάτου ακολούθησε το φόρεμα με το προηγούμενο βράδυ. Ο Kyle Peters πήρε την πρώτη θέση, ακολουθούμενος από τον Kyle Bitterman στη δεύτερη και τον Greye Tate στον τρίτο. Ο Jace Owen κέρδισε τη ζέστη δύο, με τον Gared Steinke να έρχεται στο δεύτερο και Zachary Butkiewicz στην τρίτη θέση. Ο Gared Steinke συνέχισε την ισχυρή του οδήγηση το Σαββατοκύριακο στην συναρπαστική πρώτη ζέστη της κατηγορίας Pro 450 καθώς κέρδισε τη νίκη επί του Kyle Peters. Ο νεοφερμένος Kinser Endicott ήρθε στην τρίτη θέση. Ο Owen συνέχισε τη νίκη του με θερμότητα στη δεύτερη θέση, ακολουθούμενη από τον Kyle Bitterman (2ος) και τον Franky Martini (3ος). Το 250 Pro Pro Main έφερε το δράμα και πάλι. Ο Jace Owen αποδείχτηκε άτυχος και κατέβηκε κατά τη διάρκεια του κύριου αγώνα και πέρασε τον αγώνα με τον τρόπο να επιστρέψει για ένα σημείο στην κορυφή. Owen τελικά έπεσε σύντομη, και προσγειώθηκε στην τέταρτη θέση. Ο αγωνιστής της σειράς Graye Tate είχε επίσης κάποιο πρόβλημα, καθώς αντιμετώπισε ένα θέμα βάρδιας για το pro διπλό που τον προκάλεσε να καταρρεύσει και να προσγειωθεί. Η Tate τελικά δεν μπόρεσε να τελειώσει ο αγώνας, αλλά αναρρώνει τώρα και αναμένεται να επιστρέψει για τον 10ο γύρο στο Salt Lake City. Ο Kyle Peters τελείωσε στην πρώτη θέση στην τάξη, ακολουθούμενος από Kyle Bitterman (2ος) και Gared Steinke (3ος). Ο Kyle Peters συνέχισε τη νίκη του στο πρωτάθλημα 450 Pro το βράδυ του Σαββάτου. Πίσω στην ουρά του ήταν ο Jace Owen, αναζητώντας κάποια λύτρωση μετά το φινίρισμα του 250 Pro, που πήρε καθώς ήρθε στη δεύτερη θέση. Ο Kyle Peters και ο Jace Owen συνεχίζουν να εντυπωσιάζουν στην σειρά AMA Kicker Arenacross του 2020, αλλά με κάθε εβδομάδα Kyle Bitterman και Gared Steinke συνεχίζουν να βελτιώνονται και να πάρει λίγο πιο πεινασμένος για ένα πρώτο μέρος φινίρισμα σε ένα pro main.
Οι γύροι Οκτώ και Εννέα θα κυκλοφορήσουν στο Fox Sports 2 το Σάββατο 7 Μαρτίου στις 12 μ.μ. EST και την Κυριακή 15 Μαρτίου στις 11:30 π.μ. EST, αντίστοιχα.Το γύρο Οκτώ, τα Εννέα και η Γενική Κατάταξη έχουν ως εξής:
AMA Kicker Arenacross - Γύρος 8 Συνολικά Αποτελέσματα:450 Pro Sport (2/7/2020)