Ο Kyle Peters της Phoenix Racing Honda Team σκουπίζει τα Pro Classes στο Guthrie

GUTHRIE, ΟΚ (26 Ιανουαρίου 2020) - Ο σημερινός ηγέτης της σειράς σημείων, ο Kyle Peters, διεύρυνε το χάσμα μεταξύ πρώτης και δεύτερης θέσης κατά τους γύρους 250 και 450 στο Guthrie της Οκλαχόμα. Ο Peters κέρδισε και τα XNUMX μαθήματα Pro Sport και XNUMX Pro Sport την Παρασκευή και το Σάββατο, σκουπίζοντας το Σαββατοκύριακο.

Δύο νεοεισερχόμενοι στη σειρά, Dustin Winter και Grant Harlan, έβαλαν εντυπωσιακές εμφανίσεις και οι δύο είδαν το βάθρο πάνω από το Σαββατοκύριακο. Επιπλέον, ο υπερασπιστής πρωταθλητής, Jace Owen, βρισκόταν στη μέση της δράσης, αλλά μερικές άτυχες συντριβές τον κράτησαν από το να διαμαρτύρονται για την πρώτη θέση.

Το τέταρτο γύρο της σειράς AMA Kicker 2020 Arenacross πραγματοποιήθηκε στο Lazy E Arena την Παρασκευή 24 Ιανουαρίου.

Ο πρωτοεμφανιζόμενος στη σειρά, Grant Harlan, βγήκε στην πόρτα ζεστό στην Heat One από τις 250 Pro τάξεις το βράδυ της Παρασκευής. Κατείχε το προβάδισμα για μερικούς γύρους πριν από την ολίσθηση στο γύρο τριών και την πτώση. Τελικά ο Kyle Peters κέρδισε τη ζέστη, ακολουθούμενος από τον Gared Steinke στη δεύτερη και τον Grant Harlan στον τρίτο.

Ένας άλλος νεοφερμένος στη σειρά, Dustin Winter, έκανε το ντεμπούτο του στο 250 Pro Heat Two την Παρασκευή και είχε μια ισχυρή εμφάνιση καθώς ήρθε στην τρίτη θέση στη ζέστη. Η Jace Owen κέρδισε αυτή τη θερμότητα ακολουθούμενη από τον Kyle Bitterman ο οποίος κατέλαβε τη δεύτερη θέση.

Το 450 Pro Heat One της Παρασκευής ήταν μια μάχη μεταξύ του αμυντικού πρωταθλητή, Jace Owen, και των δύο νεοεισερχόμενων. Ο Όουεν βγήκε σταθερός και κέρδισε τη ζέστη. Ο Dustin Winter ήρθε στη δεύτερη θέση και ακολούθησε ο Grant Harlan στην τρίτη θέση.

Ο Kyle Peters κυριαρχούσε στη δεύτερη θέση του 450 Pro. Κέρδισε αυτή τη θερμότητα χωρίς πρόβλημα. Ο Kyle Bitterman πήρε τη δεύτερη θέση και ο Richard Jackson ήρθε στην τρίτη θέση.

Το 250 Pro Main ξεκίνησε με ένα νέο πρόσωπο που αναλαμβάνει το πακέτο. Ο Sean Calderon βγήκε από την πύλη δυνατός και είχε το προβάδισμα μετά τον πρώτο γύρο, αλλά δεν μπορούσε να κρατήσει πολύ και ο Peters και ο Owen επωφελήθηκαν από αυτό και μετακόμισαν στις δύο πρώτες θέσεις. Για τους πρώτους γύρους, ο Πέτρος είχε αξιοπρεπές προβάδισμα στον Όουεν, αλλά τα πράγματα φαινόταν να πηγαίνουν υπέρ του Όουεν καθώς έκλεισε το χάσμα κατά τη διάρκεια των γύρων τέσσερις έως έξι. Οι προσπάθειές του έμειναν σύντομες καθώς ο Πέτερς βρισκόταν στη ζώνη και έφτασε στη νίκη στον πρώτο αγώνα του Σαββατοκύριακου. Εντάχθηκε στο βάθρο από τους Jace Owen (2ος) και Grant Harlan (3ος).

Το ξεκίνημα του 450 Pro Main ήταν όλα Jace Owen. Πήρε το τρύπα και πήρε το προβάδισμα στην τάξη. Ο Kyle Peters ήταν καυτός στην ουρά του και ο Owen γλίστρησε και το ποδήλατό του έπεσε προκαλώντας τον να πέσει πίσω στη μέση του πακέτου. Ο Πέτερς μετακόμισε στην πρώτη θέση με τον Γκραντ Χαρλάν όχι πολύ πίσω στη δεύτερη. Ο Owen επέστρεψε στην τρίτη θέση, αλλά ένας πεινασμένος Kyle Bitterman τον προκαλούσε για την τελική θέση στο βάθρο καθ 'όλη τη διάρκεια των τελικών γύρων του αγώνα. Ωστόσο, η προσπάθεια του Bitterman ήταν ανεπιτυχής καθώς ο Owen παρέμεινε στην τρίτη θέση. Ο Πέτερς πήρε πρώτος και ακολούθησε ο Χάρλαν στη δεύτερη.

Πέντε γύροι της σειράς AMA Kicker Arenacross του 2020 πραγματοποιήθηκαν στο Guthrie της Οκλαχόμα στο Lazy E Arena το Σάββατο, 25 Ιανουαρίου.

Το βράδυ του Σαββάτου ξεκίνησε με ένα κτύπημα καθώς οι οπαδοί έβλεπαν έναν Kyle Peters εναντίον του Jace Owen να ταιριάζει με τη ζέστη ενός από τους 250 Pro class. Ο Peters πήρε το προβάδισμα από την αρχή, αλλά ο Owen δεν ήταν καθόλου πίσω από όλο το χρόνο. Ο Πιερς τερμάτισε τη θερμότητα στην πρώτη θέση, ακολουθούμενος από τον Owen στη δεύτερη και τον Greye Tate στον τρίτο.

Οι δύο ομάδες πήγαν στους νεοφερμένους του Σαββατοκύριακου, καθώς η Grant Harlan πήρε την πρώτη θέση, ο Dustin Winter στη δεύτερη και ο Richard Jackson στον τρίτο. Και οι τρεις έκαναν μια εντυπωσιακή εμφάνιση, όπως οι Kyle Bitterman και Gared Steinke για τα κορυφαία σημεία του αγώνα.

Ο αγώνας 450 Pro Heat One έβλεπε μια σταθερή ιππασία, με ελάχιστο δράμα. Ο Kyle Peters συνέχισε την κυριαρχία του στο Σαββατοκύριακο με μια νίκη στη ζέστη. Ο Kyle Bitterman τερμάτισε δεύτερη και ο Gared Steinke κατέκτησε την τρίτη θέση.

Θερμότητας Δύο από την τάξη ξεκίνησαν γεμάτες ενθουσιασμό. Οι Grant Harlan και Jace Owen βρισκόταν μπροστά από ένα πρόθυμο πακέτο στην αρχή του αγώνα με αυτό που είχε τα πράγματα μιας μεγάλης μάχης. Δυστυχώς, ο Harlan κατέβηκε σκληρά πριν τελειώσει ο πρώτος γύρος και ο αγώνας σηματοδοτήθηκε με κόκκινο χρώμα. Ο Harlan μπόρεσε να περάσει από την πίστα αλλά τελείωσε την επιτυχημένη του πορεία στις αγώνες του Σαββατοκύριακου. Μετά την επανεκκίνηση της θερμότητας, ο Owen ήρθε στην πρώτη θέση, ο Dustin Winter στη δεύτερη και ο Richard Jackson στον τρίτο.

Το 250 Pro Main ενθουσιασμός βρέθηκε στη μάχη για τη 2η και 3η θέση. Ο Kyle Peters έτρεξε νωρίς στον αγώνα και παρέμεινε αδιάφορος καθ 'όλη. Ο Kyle Bitterman, ο Gared Steinke και ο Jace Owen ήταν όλα λαιμίσιοι για μεγάλο μέρος της κούρσας, καθώς μάχονταν για τα υπόλοιπα δύο σημεία στο βάθρο. Ο Dustin Winter κρύβει επίσης πολύ πίσω από τον Owen σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και περιμένει τη στιγμή του να κάνει μια κίνηση. Καθώς ο Owen έκανε τη δεύτερη θέση, ο Winter ακολούθησε το παράδειγμά του και μεταφέρθηκε στην τρίτη θέση, και οι δύο τελείωσαν στις αντίστοιχες θέσεις τους.

Η έναρξη της κατηγορίας 450 Pro Main αντικατοπτρίζει στενά τη δράση της Παρασκευής το βράδυ. Ο Jace Owen βγήκε από την πύλη στη ζώνη και έβγαλε νωρίς το προβάδισμα. Ενώ ο Peters δεν ήταν πολύ πίσω, φάνηκε να είναι ο αγώνας του Owen για να χάσει μετά από μερικούς γύρους. Ο Owen είδε τελικά την ίδια τύχη με το προηγούμενο βράδυ καθώς έχασε τον έλεγχο της μοτοσυκλέτας του και έπεσε ξανά. Ο Kyle Peters και ο Dustin Winter επωφελήθηκαν από αυτό και μετακόμισαν στην πρώτη και τη δεύτερη θέση. Ο Πέτερς ολοκλήρωσε τον αγώνα στην πρώτη, ακολουθούμενος από τον Χειμώνα στη δεύτερη και ο Όουεν στην τρίτη θέση.

Με τον Πέτερ να καθαρίζει το σαββατοκύριακο, προχωρά λίγο πιο άνετα στη σειρά, μπροστά από τη δεύτερη θέση Owen με 17 πόντους. Υπάρχουν πολλοί αγώνες που απομένουν και πολλές ευκαιρίες για τον Owen να επιστρέψει στην κορυφή.